Súľovské skaly

Súľovské vrchy sú bohaté na prírodné krásy, ktoré môžeme obdivovať celoročne. Rozkladajú sa medzi trojuholníkom miest Považská Bystrica, Žilina a Rajec. V jesennom období odkrývajú pestrofarebnosť zmiešaných lesov.

Zlepencové skaly v podobe skalných ihiel, okien a brál sú vyhľadávaným cieľom turistov, cyklistov či fotografov. Nachádzajú sa tu zrúcaniny stredovekých hradov - Súľovský hrad, hrad Hričov a Lietava. Súľovské vrchy poskytujú veľmi pekné turistické trasy.

1. Náučný chodník Súľovské skaly

Východiskový bod: Súľov (parkovisko)
Trasa: Súľov - Gotická brána - hrad Súľov - Súľov
Dĺžka: 7,5 km
Prevýšenie: cca 300 m
Informačných panelov s prírodovedeckým a ochranárskym zameraním je 17. Chodník je čiastočne napojený na zelenú, žltú a červenú turistickú značku.
Náučný chodník je priechodný oboma smermi. Z parkoviska v obci Súľov cez Gotickú bránu až k Súľovskému hradu vedie zelená značka a chôdza trvá približne hodinu.
Zaujímavejšia spiatočná trasa vedie po zelenej značke k Lúke pod hradom, cca 10 minút. Z lúky pod hradom sa napojte na červenú turistickú značku, ktorá Vás o 30 minút privedie do obce Súľov - parkovisko.

2. Hrebeň Súľovských skál

Túra po hrebeni Súľovských skál odkrýva prekrásne výhľady na celú Súľovskú dolinu a skaly.
Východiskový bod: Súľov
Trasa: Súľov - Roháčské sedlo - Roháč - Sedlo pod Bradou - Lúka pod hradom - Lúka pri Kamennom hríbe - Súľov
Dĺžka: 9,2 km
Prevýšenie: 520 m
Z obce Súľov, od smerovníka vzdialeného cca 10 minút peši od stredu dediny smerom na obec Hradná, sa o 01:10 hod. dostanete do Roháčského sedla. Po zelenej turistickej značke prídete na Roháč. Cesta pokračuje ako klasická hrebeňovka, t.j. po červenej značke.

Súľovské skaly
Translate »