Rajec

Do Rajca pravdepodobne zavítate nielen kvôli nákupom (supermarkety Tesco, Coop Jednota), ale aj kvôli času výborne strávenému spoznávaním. Mesto Rajec je totiž najstaršou osadou Rajeckej doliny a jediným brundtlanským mestom na Slovensku. Stred mesta tvorí historické štvoruholníkové námestie, ktoré vznikalo v 15. a 16. storočí. V jeho strede nájdete pozoruhodnú radnicu, ktorá dnes funguje ako výstavná sieň, kníhkupectvo a tiež obradná slávnostná sieň. Otvorené arkády, ktoré slúžili ako trhovisko sú od roku 1992 zasklené.

Juhozápadne od radnice uvidíte klasistický Trojičný stĺp so sochou Svätej Trojice. Bol postavený v roku 1818.

Mestské múzeum sa nachádza v južnej časti námestia, v renesančnej budove zapísanej v zozname národných kultúrnych pamiatok. Remeselný dom, v ktorom začiatkom 19. storočia sídlil mestský pivovar a neskôr krčma, je typickou ukážkou architektúry 17. storočia.

>>Informácie o vstupnom, pracovnej dobe a kontakty <<

Rímskokatolícky farský kostol sv. Ladislava
Pôvodne gotická stavba /prvá zmienka, rok 1368/ je jednou z najvýznamneších stavebných pamiatok mesta. Stojí excentricky od námestia, v juhovýchodnej najstaršej časti mesta, pod cintorínskym kopcom. V areáli kostola je umiestnená socha sv. Jána Nepomuckého, ktorá je vytesaná z kameňa. Vedľa neho je zrekonštruovaná niekdajšia Stará fara. Dnes je využívaná ako pastoračné centrum. V rokoch 1911-1912 tu pôsobil ThDr. Jozef Tiso /prvý slovenský prezident/.

Oplatí sa zájsť aj kúsok za mesto, hlavne kvôli náučnému chodníku okolím rajeckého hradu. Stredne náročná poldenná prechádzka Vám odhalí miesto, kde kedysi stál Rajecký hrad. Dodnes sú tu viditeľné zvyšky opevnenia i múrov. Priamo pri hrade je aj posedenie a ohnisko. Chodník vedie hrebeňom kopca Dubová (728 m.n.m.). Na jeho vrchole si môžete z novej rozhľadne plnými dúškami vychutnať výhľady na lučanskú Malú Fatru, Strážovské vrchy, Rajec a priľahlé obce. Zo skúsenosti môžeme povedať, že v prípade krásneho počasia nebudete odtiaľto chcieť odísť.

Translate »