Minifarma

Poďte s nami pozrieť naše zvieratká. Na naše malej farme kúsok pri obci Fačkov chováme ovečky, včielky, venujeme sa pestovaniu ovocných stromov a u nás doma nájdete k pohladeniu domáce králiky.

Ovečky

Plemeno Romney March bolo vyšľachtené na anglickom panstve Kent hlavne pre extenzívne chovy na mäso. Pôvodne sme začínali aj s kozičkami, ale nakoľko sa venujeme aj pestovaniu ovocných stromčekov nie je možné zosúladiť kozičky s ovocnými stromami. Ovečky sú celý rok vonku na tráve a v zime majú seno v krmelci. Mladé jahňatá sa nám rodia koncom apríla a celý rok až do novembra sa pasú na tráve a prijímajú mlieko od svojich mám. Ponúkame záujemcom na predaj taktiež aj jahňacie mäso s kosťou. Viac v cenníku.

Jazda na skutočnom traktore

Súčasťou hospodárenia sú aj sprievodné práce s malým traktorom a vlečkou. Veľmi radi ponúkneme starším deťom možnosť zajazdiť si na malom traktore po rovnej lúke. Traktor je domáckej výroby a je prispôsobený tak, aby bol ovládateľný aj staršími deťmi. Riadenie je veľmi jednoduché a ten zážitok je nezabudnuteľný. Náš syn Filip je majstrom traktora už od svojich 12 rokov. Príďte a vyskúšajte silu koní pod kapotou.

Domáce králiky

Plemeno českého strakáča je veľmi obľúbeným zvieratkom najmä pre malé deti. Králiky sa nechajú hladkať a dajú sa aj chytiť do ruky. Môžete si ich prísť kŕmiť kedy Vám to bude vyhovovať. Stačí nám dať vedieť, že máte záujem sa prísť pokochať a my Vám ich radi ukážeme.

Malí návštevníci si pochvaľujú najmä kŕmenie z ruky. Skúsite to aj Vy?

Chov včiel

S veľkou láskou a odhodlanosťou sme sa dali na ušľachtilú činnosť chovu včeličiek. Včielka je malým božím stvorením z ríše divých zvierat, ale v celospoločenskom hodnotení je tretím najdôležitejším hospodárskym zvieraťom po hovädzom dobytku a ošípaných. Činnosť opeľovania kvetov stromov, kríkov a rôznych druhov rastlín a zeleniny je neoceniteľná a včela medonosná je najdôležitejším opeľovačom z ríše hmyzu.

Počas celého roka si môžete pozrieť našu včeliu farmu a radi Vám poskytneme podrobný výklad o živote včielok. Deti si môžu chytiť a preskúmať skutočný včelí plást. V lete im dáme podržať trúdov, ktorí ich nemôžu pichnúť lebo nemajú žiadne žihadlo. Vytočený medík je sladkou odmenou za našu prácu a starostlivosť. Pozrite si niektoré fotky ako to prežívali deti na včelnici.

Pestovanie ovocných stromov

Včielky potrebujú kvet a kvety stromov potrebujú zasa včielky. Ak by sme nezačali chovať včielky asi by sme sa ani nevenovali vysádzaniu ovocných stromov a snáď ani chovu ovečiek. Ako to všetko navzájom súvisí? O tom Vám radi porozprávame pri prehliadke tohoto hodnotného sadu.

Sme zameraní hlavne na extenzívne pestovanie vysokokmeňov starých a krajových odrôd ovocných stromov. Pestujeme čerešne, višne, slivky, hrušky, jablone, moruše, marhule, broskyne, jarabinu, z kríkov sú to rakytník, muchovník, zemolez. Pre včielky je zaujímavá hlavne vŕba rakyta, lieska, topoľ čierny, hloh, šípky, trnky, drieň a iné.

Venujeme sa aj kurzom na pestovanie ovocných stromov. Jeden taký, s názvom "Sadíme dlhoveké stromy", kde lektor Janko Veselý porozprával o zakladaní výsadby, výbere sadeníc, spôsobe výsadby atď sa u nás uskutočnil v roku 2017. Sadili sme dokonca s deťmi aj v areáli základnej školy. Z tejto akcie je dostupná fotogaléria  a tiež krátky článok .

Translate »