Slovak
Czech
Danish
Dutch
English
Finnish
French
German
Hungarian
Italian
Polish
Russian
Spanish
Ukrainian

Powered by CoalaWeb

Rajec

Mesto Rajec je najstaršou osadou Rajeckej doliny a  jediným brundtlanským mestom na Slovensku.

Stred mesta tvorí historické štvoruholníkové námestie, ktoré vznikalo v 15. a 16. storočí.

Čítať ďalej: Rajec

Fašiangové slávnosti vo Fačkove

Fašiangári

Fašiangové maskyNezvyčajným zážitkom pre návštevníka Fačkova sú fašiangové slávnosti. Typické postavy - masky, ľudové kroje, neopakovateľná atmosféra plná veselia, sa po troch dňoch končí slávnosťou "pochovávania basy", začína sa pôstne obdobie (7 týždňov pred Veľkou nocou).

Vyrezávaný pohyblivý betlehem - Rajecká Lesná

( 5 km )

Rajecká Lesná je staré pútnické miesto, v ktorom si Pannu Máriu uctievali už v období vzniku obce začiatkom 15 storočia. Návštevníci obce môžu vidieť unikátnu pamiatku - rezbárske dielo Slovenský Betlehem. 

Slovenský Betlehem zobrazuje narodenie Pána Ježiša v Betleheme a život, históriu a dejiny Slovenska. Je to Slovensko ako na dlani. Je to úžasne, kresťanské, národné aj umelecké rezbárske dielomajstra Jozefa Pekaru.

Práca i zábava, námaha i oddych, to všetko sa neustále striedalo. Sviatočný deň a každá nedeľa však patrili návšteve kostola v tých najkrajších a najvzácnejších krojoch.  Zručné ruky dievčat a žien, úmorná a namáhavá práca mužov, hry detí, zábava mládeže, sviatočný i všedný deň prostého človeka.

Oficiálna stránka Slovenského Betlehemu v Rajeckej Lesnej.

Bojnice - zámok a ZOO

(33 km)

Najnavštevovanejší zámok na Slovensku bol na sklonku 13 storočia sídlom Matúša Trenčianského. Neskôr menil často svojich majiteľov. Zámok je obkolesený parkom s množstvom obrovských stromov. Časť parku zaberá botanická a zoologická záhrada a hradná jaskyňa. Na zámku sa konajú rôzne podujatia a špeciálne programy ako napr. Medzinárodný festival duchov a strašidiel alebo Rytierske dni.

Čičmany

(10 km)

ľudová umelecká architektúra. Architektúra obce Čičmany, najmä jej dolnej časti pripomína i dnes perníkové domčeky a to hlavne pre ornamentálnu výzdobu vonkajších stien domov. Tieto objekty sú cenným dokladom technickej vyspelosti, majstrovskej zručnosti a estetického cítenia obyvateľov. Geometrická výzdoba je stará asi 200 rokov. Jednoduché ornamenty boli nanášané bielym vápnom, ktoré malo zároveň konzervačnú a ochrannú funkciu.

Ďalšie informácie o podujatiach na neoficiálnej stránke.

 

Free business joomla templates